Avtoistorii: rally "Monte Carlo"

Dokonce i lidé daleko od motoristických závodů znají rally Monte Carlo. Legendární soutěž se stala příběhem pro stejně legendární film Clauda Lelusse „Muž a žena“. Film se zabýval skandálním závodem roku 1966, ve kterém hrdina Jean-Louis Trentignan údajně vyhrál Ford Mustang. Ve skutečnosti se takové auto v rally Monte-Carlo 66 ani nezúčastnilo.

Snímek z filmu "Muž a žena"

Rally Monte Carlo v roce 1966 se v historii dostala jako „rally Monte-Fiasco“ - s takovými titulky byly noviny plné. Rally bylo vzpomenout na skandál, který byl spojen s rozhodnutím maršálů diskvalifikovat vítěze.

Ve filmu "Muž a žena" se hrdina stal vítězem Monte Carla

Posádky na vozech Mini Cooper obsadily všechna tři první místa, ale po skončení závodu rozhodčí rozhodli, že čtyři další světlomety instalované na předním nárazníku bojových vozidel jsou v rozporu s novými pravidly, protože nejsou standardním vybavením. V důsledku toho byly výsledky těchto účastníků prohlášeny za neplatné. Po Mini byl diskvalifikován, řidič Lotus Cortina, kdo přišel čtvrtý, prohlásil vítězství, ale on byl také diskvalifikován pro stejný důvod. Jako výsledek, osádka se stala první na Citroen DS.

Dkvalifikovaných členů na Mini Cooper

Tyto soutěže se staly legendární ne okamžitě. Byly organizovány řádem prince Alberta I. Aby se rozvinula pravidla a strategie soutěže, která by neměla zastínit vše ostatní, pak se stala jedním z nejviditelnějších v kalendáři, Automobilový klub Monako začal v roce 1909, o dva roky později začal první závod. Známí výrobci jako „Bugatti“, „Mercedes“, „Alfa-Romeo“ se nezajímali o rally „Monte-Carlo“. V lednu 1911 nastoupilo na start 23 posádek, které v Monaku opustily 11 různých míst v různých zemích.

Poprvé se shromáždění Monte Carlo konalo v roce 1911

Devět účastníků začalo ten den v Paříži, včetně budoucího vítěze první rally - Henri-Louis Rifle. Začátky skutečných bitev byly 60. léta: do té doby se závody v Monaku zajímaly o Renault, Sitroen, Mini Cooper, Saab, Porshe. Rally se stala populární u publika.

Na rally v roce 1966 vypukla skandál kvůli diskvalifikaci vítězů

Faktem je, že zábava byla přidána k této soutěži aut obtížnou trasou. Zde jsou úzké úseky, velké vyvýšení, ostré a ostré zatáčky. Ale co je nejdůležitější, počasí přináší neustálá překvapení. Na jeden den musí piloti projít sněhem a na ledě a na mokrém asfaltu. A v takové situaci je obtížné najít perfektní pneumatiky. Konečně, jeden z vrcholů rally Monte Carlo jsou noční fáze.

Naše rally - z webu motorsport.com. 1964 Ruská posádka na GAZ-M21

Mistrovství světa v rally je také neoddělitelně spojeno s obvodem Monako. První etapa šampionátu se konala v Monte Carlu v roce 1973. Později byl závod stanoven na samém začátku kalendáře této série. Zahájení sezóny WRC se stalo tradicí, ze které bylo jen několik výjimek.

Podívejte se na video: Могла ли Renault в 90-е делать быстрые автомобили? Конкуренты быстрым немцам? (Říjen 2019).